presented by
Menu
History

Bayern head coaches in the Bundesliga

 

NAME

TIME IN OFFICE

Zlatko "Tschik" Cajkovski

07.01.1965 - 06.30.1968

Branko Zebec

07.01.1968 - 03.13.1970

Udo Lattek

03.14.1970 - 01.02.1975

Dettmer Cramer

01.16.1975 - 11.30.1977

Gyula Lorant

12.02.1977 - 02.28.1979

Pal Csernai

03.01.1979 - 05.16.1983

Reinhard Saftig

05.17.1983 - 06.30.1983

Udo Lattek

07.01.1983 - 06.30.1987

Jupp Heynckes

07.01.1987 - 10.08.1991

Sören Lerby

10.09.1991 - 03.10.1992

Erich Ribbeck

03.11.1992 - 12.27.1993

Franz Beckenbauer

12.28.1993 - 06.30.1994

Giovanni Trapattoni

07.01.1994 - 06.30.1995

Otto Rehhagel

07.01.1995 - 04.27.1996

Franz Beckenbauer

04.29.1996 - 06.30.1996

Giovanni Trapattoni

07.01.1996 - 06.30.1998

Ottmar Hitzfeld

07.01.1998 - 06.30.2004

Felix Magath

07.01.2004 - 01.31.2007

Ottmar Hitzfeld

02.01.2007 - 06.30.2008

Jürgen Klinsmann

07.01.2008 - 04.27.2009

Jupp Heynckes

04.28.2009 - 06.30.2009

Louis van Gaal

07.01.2009 - 04.09.2011

Andries Jonker

04.10.2011 - 06.30.2011

Jupp Heynckes

07.01.2011 - 06.30.2013

Josep Guardiola

07.01.2013 - 06.30.2016

Carlo Ancelotti

07.01.2016 - present