221005_Report_BAYFBB

Fenerbahçe: Koç Itoudis liderliğinde yeni bir All-star takımı

Read article contents
icon
Increase size
icon

EuroLeague yazında çok sayıda takımdan muhteşem transferler gördük - ve Fenerbahçe „VIP alışverişinin“ tam ortasındaydı: 2017 şampiyonu playoffsuz geçen bir yılın ardından birçok şeyi tamamen yeniledi ve asgari hedef olarak Final Four 2023 adayları arasında yer almayı hedefliyor. Yeni koç ile anlaşılmasında bile bu kararlılık göze çarpıyor: Dimitris Itoudis. CSKA Moskova'da 2016 ve 2019'da şampiyonluklarla geçen sekiz başarılı yılın ardından, Yunan milli takım teknik direktörü kaçınılmaz olarak Rusları terk etti ve Fener'de karmaşık bir yeniden yapılanmayı organize etti. Üç yıllığına İstanbul ekibine imza attı.

Calathes, Wilbekin, Bjelica, vb.

Transferler arasında kilit oyunculardan bir tanesi, Itoudis'in hemşehrisi, EuroLeague'in tüm zamanların asist kralı (281 maçta ort. 6.1 sayı) FC Barcelona'dan iki yıl sonra Türkiye’nin en büyük şehirine taşınan Nick Calathes. En iyi transferin kendisinin mi yoksa ABD'li meslektaşı Scottie Wilbekin'in mi olduğu tartışılır - Münih'te de tanınan uzun mesafe uzmanı (tüm zamanlarda ort.: 13.5 sayı), Tel Aviv'de geçirdiği dört sezonun ardından Fenerbahçe tarafından ikna edildi.

1243509428

Bu en iyi ikili ve 2019 NBA Seçmeleri'nde 33. sıradan Carsen Edwards (Boston, Detroit), arka sahada yeterli değildi: Golden State Warriors 2015 EuroLeague MVP'sinden 34 yaşındaki Sırp NBA şampiyonu Nemanja Bjelica dünyanın en iyi liginde 449 maça çıktı (ort. 7.6 sayı) Fenerbahçe‘ye (2013-2015) geri döndü. Diğer bilinen isimler ise Barça'dan, ABD'li forvet Nigel Hayes-Davis ve vatandaşı Jonathan Motley: Eski NBA pivotu geçen sezon EuroCup'ta Krasnodar için ortalama 21.2 sayı ve 7 ribaund kaydetti.

EuroLeague'in son yılların en iyi ribaund oyuncularından biri olan Nijeryalı Tonye Jekiri (ort. 6.3 sayı) ve Devin Booker (ort. 10.5 sayı, 4.6 ribaund) ile birlikte, Jan Vesely'ye (Barcelona'ya) „telafi sepeti“ altında veda ettiği söyleniyor. Eski Bayern pivotu Booker, Sırp milli oyuncu Marko Guduric (ort. 8.7 sayı) ve Fenerbahçe'deki geri dönüşü atlatan Kanadalı Dyshawn Pierre (ort. 8.8 sayı) ile birlikte geçen yılki birkaç düzenli oyuncudan biri.

Itoudis geçen hafta Türkiye Süper Kupası'nda ezeli rakibi ve unvan savunucusu Efes'e karşı 62:71'den sonra bu All-star takımın birbirine alışması gerektiğini kabul etti. Kısa süre önce baldırından sakatlanan Bjelica görev alamadı. Münih'teki maçta  kadroda olacak mı henüz belli değil.

Related news