221002_BAYEFS_Header_Stickel

Şampiyon evimize geliyor: Bayern, Efes Istanbul'u konuk ediyor

Read article contents
icon
Increase size
icon

EuroLeague'in iki kez üst üste şampiyonu ve Bayreuth ile ilk karşılaşma: Münih ve kupa rakipleri de yakında İlk Dört'e girmek için savaşacaklar - Bayern basketbol oyuncuları bu hafta evlerinde Audi Dome'da ikinci kez ev sahipliği yapıyor. Perşembe günü saat 20.30'da Münih takımı, şampiyon Efes İstanbul karşısında ilk üst klasman galibiyetini almaya çalışacak. Bayreuth'a karşı güney derbisi, Bundesliga maçının altıncı günü Pazar günü saat 18.00'de sona eriyor; Frankonyalılarla kupa düellosu 4 Aralık'ta (18:00) Audi Dome'da gerçekleşecek.

Biletler

EuroLeague ve BBL arasındaki geçişte Bayern, sezon başındaki personel sorunlarının bedelini uluslararası sahnede birkaç talihsiz mağlubiyetle ödedi. Othello Hunter ve Zan Mark Sisko hala sahne alamazken, Andrea Trinchieri Crailsheim'a karşı (88:77) ve antrenmanda iki seçeneğini Isaac Bonga ve Elias Harris'i takıma entegre edebildi.

2021 ve 2022’nin şampiyonu

Baş antrenörün ilk karşılaşmadan sonra Bonga hakkında ilk yorumu şöyle oldu: "Isaac tüm istatistikleri gercekleştirebilir ve bize çok yardımcı olabilir, sadece biraz zamana ihtiyacı var, aynı şey Elias icin de geçerli". 

İtalyan antrenör konuşmaşının devamında ise şu sözlerine yer verdi: "Her maç bizim adımıza, EuroLeague galibiyeti almak için iyi bir fırsat. Tabii ki 0-5 (maç sonuçları) zor alışılabilir bir durum ama aynı zamanda objektif olmalıyız ve zaten Final Four takımlarına karşı ve Avrupa'nın en zorlu iki arenasında oynadığımızı görmeliyiz. Maç Programı zordu ve geçen hafta sonu Münih'e geldiğimden beri ilk kez Cuma ve Pazar maçları için aynı kadroya sahiptim. Rekabetçi olacağız, sadece biraz şansa ve daha fazla güvene ihtiyacımız var."

Play & win!

Elbette Efes bir sonraki yıldız topluluğu olarak Audi Dome'a geliyor. Şampiyonluğun her iki yılında olduğu gibi, istisnai Türk takımı sezona yavaş başladı (2:3). Lakin antrenör Ergin Ataman, Avrupa üçlüsünü açık bir hedef olarak ilan etti ve sezon sonuna kadar eski NBA guardı Isaiah Taylor ile imzalayarak (Houston, Atlanta, en son Murcia'da) hedeflerin altını çizdi.

221102_BAYEFS_Adanali

MVP'ler Micic ve Clyburn birleşti

Taylor'ın, birkaç haftadır hâlâ sahne alamayan Shane Larkin'in yokluğunu (başparmak ameliyatı) telafi etmesi gerekiyor; Rodrigue Beaubois (8.8 sayı) da geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe'ye karşı derbiyi pas geçmek zorunda kaldı (79:88). Yine olağanüstü formda olan MVP Vasilije Micic (19.4, sayı, 7.4 sayı), Köln'den Tibor Pleiss (6.8 sayı) ve Bryant Dunston'ın etrafındaki kadroda satın alınması bu yaz yine muhteşemdi: ABD'li Forward Will Clyburn (17.8 sayı) ), Micic'in Finaller MVP'si olan seleflerinden biri, CSKA Moskova ile olan sözleşmesinden serbest bırakıldı; Geçen sezon maç başına 12.2 sayı attığı pivot Ante Ziic, İtalya'nın Maccabi kentinden Fenerbahçe'den Achille Polonara'ya geldi ve Elijah Bryant, Ekim ayında NBA'deki pozisyonunun (Milwaukee) ardından Efes'e döndü.

"Tonlarca enerjiye ihtiyaç var"

Trinchieri bu engelin yine ne kadar yüksek olduğunu bildiğini açıkladı: "Son iki yılın EuroLeague şampiyonları içeride, bu bizim için büyük bir motivasyon. Bu yüzden çıtayı yükseltmeli ve sınırlarımızı aşmalıyız. Bunu yapmak için tonlarca enerji ve yüksek bir aciliyet duygusu gerekiyor.”

Kaptan Vladimir Lucic şunları ekledi: "Arka arkaya şampiyonlar ve yaz boyunca harika transferler yaptılar, geçen seneye göre kadroyu bile geliştirdiklerini düşünüyorum. Her zamanki gibi mükemmel başlamadılar ama bu onlar için normal, ısınmak için biraz zamana ihtiyaçları var. Ama bu onlar için de son turda kaybettikten sonra toparlama şansı ve biz hala ilk EuroLeague galibiyetini bekliyoruz – bu yüzden yine zor bir görev olacak."

Related news