D21R5306

Bayern, Fenerbahçe'yi meydan okuyor

Read article contents
icon
Increase size
icon

Bayern basketbolcuları, EuroLeague'in beşinci haftasına 2:2'lik dengeli bir galibiyet serisiyle giriyor. Cuma akşamı Türk takımı Fenerbahçe İstanbul'u ağırlayacaklar. Devin Booker deneyimli oyuncu, eski takımına karşı yapacakları karşılaşma öncesinde, 'Bu sefer evimizde oynuyoruz, bu kesinlikle küçük bir avantaj olacak' diyor. Fenerbahçe taraftarlarının her zaman olduğu gibi yüzlerce taraftarıyla geldiği maç.

BMW Park, Würzburg'a karşı Pazar günü (15.30) oynanacak olan BBL Derbisi gibi, 6.500 taraftarla tıklım tıklım dolu. Maç saat 20.30'da başlayacak ve MagentaSport EuroLeague'i her zamanki gibi canlı yayınlayacak.

Würzburg-Derby da dahil olmak üzere 6.500 taraftarla

FCBB Başantrenörü Pablo Laso, üç deplasman maçı göz önüne alındığında şimdiye kadar ki performansından "memnun" olduğunu söylüyor. İspanyol, "Bu maçlardan birini kazandık ve o, Baskonia karşısında çok zorlu bir maçtı," diyor. Ancak, son maçları Tabellenführer Barcelona'ya karşı (59:98) hayal kırıklığı yarattı ve bu deneyimden öğrenme umuyor. Takımının hızla geride kaldığı bir maçtı (ilk çeyrek sonunda 11:27), henüz yeni başlayan sezonun ilk kötü başlangıcı değildi.

"40 sayı farkla kaybedersen, açıklama çok basit: Hiç oynamadın. Hiçbir şey yapmadık, yok edildik. Neden böyle olduğunu anlamamız gerekiyor," diyor İspanyol. Hala erken, hala Ekim ayındayız, ama her maçta baştan başlamak istediğimizi göstermeliyiz. Hem takım olarak hem de kişisel olarak hazır olmalıyız, oyunculardan bunu beklemem gerekiyor: Avrupa'nın en iyi takımlarına karşı sadece bu şekilde başarılı olabileceğimizi anlamaları gerekiyor. Aksi takdirde maç kazanamayız. Sürekli 40 dakika oynamak zaman alacak, ama bu çalışmamızın hedefi olmalı.

"İlk dakikadan itibaren yüzde yüz olmadan hiçbir şansımız yok"

Ancak, her zaman hırslı olan "Powerhouse Fenerbahçe" karşısındaki görev yine zorlu, Türk takımı ilk dört maçının üçünü kazandı ve her yıl olduğu gibi Final Four'a gitmeyi hedefliyor. Sadece Valencia'ya karşı kaybedildi (74:77), Milan ile Prestij Maçı kazanıldı (85:82) ve son olarak Lyon'a karşı evde oynanan maç kazanıldı (101:86).

Geçen sezon Final Four'a bir adım kala Olympiakos'a (2:3) kaybeden Coach Itoudis, takımın çekirdeğini koruyabildi: Topscorer Tyler Dorsey (16 PpS) dahil olmak üzere, Scottie Wilbekin (14,5 PpS), Marko Guduric (11,8), Nigel Hayes-Davis ve Center Johnathan Motley (her biri 8,0). Partizan'dan katılan İsrail oyun kurucu Yam Madar (7,8) ve Panathinaikos'tan gelen iki center Georgios Papagiannis (10,0) ve Barcelona'dan memleketine dönen Sertac Sanli de eklenmiş. Tarik Biberovic (11,5) şu anda önemli bir rol oynuyor ve Lyon'a karşı 17 sayı ile dikkat çekti.

En skorer Wilbekin, orkestratör Calathes

Pablo Laso şöyle özetliyor: "Her pozisyonda çok iyi oyunculara sahip çok iyi bir takım, dışarıdan Calathes, Wilbekin, Guduric veya Biberovic gibi. Ayrıca Papagiannis, Hayes-Davis, Pierre veya Motley gibi güçlü bir iç rotasyonları var. Fenerbahçe çok fazla içeride oynuyor, bolca hücum yapıyorlar. Calathes, hücumlarını organize ediyor, ancak onu değil, takım olarak onları durdurmamız gerekiyor. İlk dakikadan itibaren yüzde yüz oynamalıyız, aksi takdirde hiçbir şansımız olmaz."

Ev sahibi takımın merkezi Devin Booker ve Carsen Edwards'ın da özellikle motivasyonu yüksek olmalı, çünkü geçen sezon Fenerbahçe için oynadılar. "Tanıdık yüzleri görmek her zaman güzel. Odaklı olmalı ve enerjileriyle başa çıkmalıyız. Zon ve kanat pozisyonlarında birkaç yeni yüzleri var ve her an enerjileri ile hakim olabilirler - enerjilerini dengelemeliyiz, onların enerjisini dengelemeliyiz.

FCBB, EuroLeague'de bir diğer keyifli akşam için sabırsızlanıyor! Resmi düzenlemelere göre çantalar, el çantaları, sırt çantaları ve benzeri şeyler getirilmemelidir. Aynı zamanda erken gelmeyi öneriyoruz!